5S’i evinde de uygulamak isteyenlere, tavsiye edilebilecek bir metod: “KonMari”

Japon Marie Kondo’nun tarifi ile “evinizi düzenleme, derleyip gereksiz eşyalardan kurtulma ve yaşam alanınızı daha iyi daha yaşanılabilecek hale getiren yöntemdir.”

KonMari düzen ve sadeleştirme yöntemidir. Konmari, hayatımızdaki gereksiz eşyaları uzaklaştırıp, kalanları ise ait olduğunu düşündüğümüz yerlere koyma ve bu sayede yaşantımızı rahatlatma metodudur. Japon yaşam sanatının sistematiğe geçirilmiş halidir aslında. Yaşadığımız alanı ferahlaştırmamızı ve işimize daha iyi odaklanmamızı hedefler. Bu hedefleri gerçekleştirirken bazı adımları uygulamamız gerekmektedir. Öncelikle eşyalarınızı oda oda değil kategorilere ayırarak (t-shirt’ler, pantolonlar…) atılacak olanları atıp geriye kalanları da Marie Kondo’nun katlama ve yerleştirme yöntemi ile dolaplarınıza yerleştirmelisiniz.

Hayatınızın her alanında her şeyi ait olduğu gruba göre değerlendirin, bulunduğu yere göre değil. Bu yöntemin mantığı; size keyif veren, mutlu eden eşyaları ayırmanız gerektiği temeline kuruludur. İşinize yaramayan veya “bunu daha sonra yine kullanırım” gibi durumların bu yöntemde geçerliliği yoktur. KonMari yöntemine göre her şeyi bir yerde toplayın. Mesela saklamanız gereken evraklarınız ayrı bir bölümde, okumanız gereken evraklarınız ayrı bir bölümde olmalıdır. Evrakları dizerken üst üste değil, dik bir şekilde yan yana koyarak dosya kullanmak ve bunları isimlendirmek tüm işinizi kolaylaştırır.

https://konmari.com/

Aliberk Çalışkan