resim-5Fabrikanızda kaç tane Poka-Yoke aracınız var?

Kalitenin yalnızca karmaşık yöntemlerle ve maliyetlerin artırılması karşılığında sağlanabileceği görüşüne tezat olarak Shigeo Shingo Japoncası “Poka Yoke” Türkçesi “Hata Önleme olan sistemi Toyota’da uygulayarak bu fikri çürütmüştür.

Poka Yoke, herkes tarafından geliştirilebilen ve ucuza mal edilebilen yöntemlerle insan hatalarını önlemede basit ve ucuz, ancak alışılmadık biçimde etkili olan bir tekniktir. Shingo’nun geliştirdiği 112 Poka-Yoke aletinin %40’ı 50 doların, %80’i ise 250 doların altındadır.

Poka Yoke’nin iki amacı vardır;

1. Önlemeye Yönelik Poka-Yoke (Önleme); hata olmadan önce, uygun yöntemlerle hata olacağını fark etmek ve hata olmadan önlemek

2. Bulmaya Yönelik Poka- Yoke (Bulma); hata olduktan sonra hatanın farkına varıp veya hatalı ürün bulup, devamını önlemek ve minimum hata ile sorunun önüne geçmektir.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerden en iyisi tabii ki hata olmadan hatanın kaynağında düzeltilmesidir. Fakat bunun yanı sıra hata oluştuğunda tespit edilmesi ve acilen sistemin uyarılması ya da gerekirse durdurulması da en az onun kadar önemlidir.