740x96

Yalın Üretim Uygulamaları

Yalın üretim felsefesi ile ulaşılmak istenen hedef yalınlaştırılmış bir değer akışı oluşturmaktır. Bu hedef doğrultusunda ürün/hizmete değer katmayan tüm adımlar egale edilmeye çalışılır. Değer katmayan her şey israf olarak nitelendirilir. İsrafları anlatmak için “İşletme için masraf oluşturmasına karşın müşterinin para ödemeyeceği her şeydir.” diyebiliriz. Yalın düşünce ile sürece yük getiren tüm israflardan arınmayı hedef alınır. Bu doğrultuda kalite – maliyet - teslimat üçgeninde performansı eş zamanlı olarak iyileştirilmelidir.
Yalın sistem müşteri odaklıdır. Bu durum akışın müşteriden yola çıkılarak oluşturulmasına yani bir çekme sisteminin gelişmesine ortam hazırlar. Gelişen bu sistem doğrultusunda her faaliyet müşteri beklentisi ile paralel ilerlemelidir. Ürün ya da hizmet üzerinde müşterinin istemeyeceği (zorunlu olanlar hariç) hiçbir unsur oluşturulmamalıdır. Müşteriye paralelize olmak karı maksimize edecek böylece müşteri memnuniyetini hem kalite anlamında hem de maliyet anlamında iyileştirecektir.
Çok basit bir şekilde düşünerek, günlük hayatınızda değer akışını gözlemleyebilirsiniz. Bankada işlem yaptırırken, havaalanında uçuş öncesi işlemleri gerçekleştirirken, bir restorantta hizmet veya bir markette ürün alırken aslında sizin almak istediğiniz ürüne-hizmete değer katmayan ancak gerçekleştirilen işlemleri görebilirsiniz. Bir de tabi görmediğiniz hammaddeden, ürün oluşana kadar geçen süreç var. Ama özetle tüm süreçlerde israf var ve Yalın bakış açısı israfı azaltmaya-yok etmeye çalışır.

Trend Yalın Üretim Uygulamaları

  • SMED tekniği; farklı ürün modelleri arasındaki geçiş süresini 10 dakikanın altına indirmektedir.

  • Yerinde Kalite Uygulamaları; kalite kusurlu ürünlerin hat sonuna ulaşmadan tespit edilmesini sağlamaktadır.