Bu makalede en temel seviyedeki mobil kullanıcılar için 4.5G hakkındaki pratik bilgiler derlenmiştir.

1- 4.5G nedir?

Temelde 4.5G (LTE Advanced), daha yüksek mobil internet hızı, daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmeti şeklinde özetlenebilir. Nihai bir çıkarım olarak mobil teknolojilere dair bakışınıza yeni bir boyut getirecek…

4.5g

2- 4.5G’nin ne gibi artıları olacak?

‘Daha hızlı bağlantı’ 4.5G ile ilgili olarak bilinen en temel konu. kapsamı açıldığında ise şu sorular sorulabilir; neler hızlanacak? Ne gibi farklılıklar yaşanır?

Mobil cihazlar üzerinden sesli görüşme yapabilmenin yanında gerçekleştirilebilen bir dizi işlem daha vardır. WhatsApp kullanımı, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında vakit geçirmek, oyun ve uygulama indirmek/kullanmak ve internete bağlanmak. 4.5G ile birlikte tüm bu kullanım şekillerinin hızı değişiyor…

Örneğin YouTube üzerinden video izlemek istiyorsunuz, daha önce yaşadığınız takılmaları artık unutacaksınız. Çok yüksek çözünürlüklü videolar dahi rahatlıkla izlenebilecek.

Bu örnek daha çarpıcı. Telefonunuzun kişi listesinden birini seçtiniz, arama tuşuna bastınız; şimdiye kadar hep bir süre bekliyorsunuz, bu belki 2 belki 3 saniye. Ama 4.5G kullandığınızda arama ‘anında’ gerçekleşecek.